Comportamente moral – civice

Rebeca Goje (studentă anul III, Pedagogia învățământului primar și preșcolar)

Propun această activitate deoarece consider necesar ca elevii să deosebească comportamentele prosociale față de cele antisociale. Vedem în jurul nostru adulți care au uitat cum este să le pese de cei  lângă ei , să încurajeze,să ajute, etc. Consider că aceste comportamente ar trebui să le însușim fiecare din noi. Dacă unii adulți au uitat aceste aspecte , hai să fim noi cei care aduc o îmbunătățire societății prin generația care vine . Hai să fim modele pentru cei care vin după noi!

Acest plan de lecție pe care l-am propus este o lecție pe care am predat-o în cadrul practicii. Elevii au fost foarte încântați la oră de aceste activități. Sper să vă captez și vouă atenția și această lecție să fie o aducere aminte despre lucrurile importante din viață: Iubește-ți aproapele mai mult ca pe tine însuți. Tu cum îți arăți dragostea față de alții?

Clasa: a IV-a

Propunător: Goje Rebeca

Aria curriculară: Om și societate

Disciplina: Educație civică

Unitatea de învățare: Comportamente moral-civice

Tipul lecției  : recapitulare și sistematizare

COMPETENȚE GENERALE :

1. Aplicarea unor norme de conduită în viaţa cotidiană

2. Manifestarea unor deprinderi de comportament moral-civic în contexte de viaţă din mediul cunoscut

COMPETENȚE SPECIFICE:

1.3.Explorarea unor norme morale de conduită care reglementează relațiile cu ceilalți oameni

2.2 Recunoașterea unor comportamente moral-civice din viața cotidiană

2.3 Deosebirea comportamentelor prosociale de cele antisociale.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1-Să numească cel puțin 2 comportamente antisociale

O2- Să numească cel puțin 2 comportamente prosociale

O3- Să participe activ și interes la activitate

METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE:conversația,explicația,Pălăriile gânditoare

MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: laptop,boxe,caiet, ,pălării colorate ,recompense ,caiete, cufăr,imagini sugestive ,lipici

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual

Resurse umane: 38 de elevi

Resurse de timp: 45 de minute

BIBLIOGRAFIE :

Programa școlară pentru disciplina EDUCAȚIE CIVICĂ CLASELE a III-a – a IV-a București, 2014

Pițilă, T., Mihăilescu, C. (2016). Educație civică, manual pentru clasa a IV-a, partea 2, Editura Aramis Print, București

Etapele lecțieiOb.opConținut științificMetode și procedeeMijloace didacticeForme de organizareEvaluare
1.Moment organizatoric Se asigură condițiile optime unei bune desfășurări la clasă; aerisirea  clasei ,  pregătirea   materialelor necesare desfășurării orei.    
2.Pregătirea psihologică Vom viziona un filmuleț sugestiv  pentru lecție, după care voi adresa câteva întrebări elevilor legate de acțiunea întâmplată în filmuleț .   https://youtu.be/LuG0lxCsUi8    -Care sunt personajele filmulețului? -Ce face bărbatul? -Dar cățelul? -Cine nu îl lasă pe cățel să stea liniștit? -Unde se află aceștia? -Ce vrea să facă pasărea? -Ce face cățelul? -De ce își schimbă cățelul atitudinea?  Conversațialaptop,   boxefrontalObservarea sistematică a comportamentului copiilor
3.Reamintirea temei şi a planului Le comunic elevilor faptul că azi vom recapitula lecțiile anterior învățate și îi informez cu privire la obiectivele pe care le am  pentru oră.Conversația frontalObservarea interesului manifestat de către copii
4.Recapitularea şi sistematizarea cunoştinţelor Această etapă a lecției va începe cu un joc de rol. Câțiva elevi vor fi rugați să vină în fața clasei și să aleagă un bilet. Pe acel bilet va fi scris câte un comportament antisocial pe care aceștia vor trebui să îl mimeze . După ce aceștia au mimat, ceilalți elevi vor încerca să găsească câte o rezolvare pentru fiecare comportament antisocial. După ce se poartă discuții pe baza comportamentelor antisociale  și prosociale , se trece la alt exercițiu. Pentru această activitate , elevii, vor primi câte o pălărie colorată . Fiecare pălărie are câte o culoare diferită. Asta înseamnă că fiecare pălărie are și o sarcină diferită. Elevii vor fi împărțiți  pe culori. Cei care vor face parte din echipa galbenă vor căuta soluții pentru două comportamentele antisociale . Cei din echipa verde vor compara efectele celor două comportamente. Cei din echipa roșie vor descrie cele două comportamente. Cei din echipa albastră vor compune o poveste care va conține câte două  comportamente antisociale. Cei din echipa mov vor compune o poveste care va conține câte două comportamente prosociale. Aceștia vor avea un timp în care să realizeze aceste sarcini. După ce a expirat timpul elevii sunt rugați aleatoriu să vină în fața clasei și să le prezinte  colegilor ce au avut ei ca sarcină.  Ultima activitate este Cufărul vieții. Elevii vor extrage aleatoriu câte o imagine cu comportamente prosociale și antisociale și le vor pune în cufărul reprezentativ pentru fiecare comportament. La sfârșit numărăm în care cufăr se află mai multe imagini. Se trage concluzia zilei unde ne reamintim faptul că și noi trebuie să avem în viață cât mai multe comportamente prosociale și că ar trebui să ne iubim unii pe alții. Pentru că dacă iubim și pe alții ,din start vom încuraja,vom ajuta, vom fi mai harnici, etc.  Conversația       Explicația       Pălăriile gânditoarelaptop,   boxe,   caiet, ,   pălării colorate,   caiete,   cufăr,   imagini sugestive   lipiciindividual     frontalObservarea comportamentului copiilor       Observarea interesului manifestat de către copii
5.Aprecieri Se fac aprecieri verbale atât colectiv cât și individual pentru modul în care s-a desfășurat activitatea.Conversația frontalAprecieri individuale și generale
6.Încheierea lecţiei Drept răsplată  pentru activitatea lor ,elevii  vor primi câte o recompensă după care vor ieși în pauză. recompense  

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *