Plan de lecție: respectul și lipsa de respect

Nota redacției: materialele propuse în cadrul rubricii „Planuri de lecție” sunt în întregime alegerea și concepția studenților. Ele nu reprezintă „modele” sau „exemple” pe care le considerăm perfecte și pot să conțină puncte de vedere sau abordări cu care avem libertatea să nu fim de acord

Călina Timiș (studentă anul III, Pedagogia învățământului primar și preșcolar)

DATA: 19. 03. 2021                                                

CLASA: aIV- a                                                 

PROPUNĂTOR: Călina Timiș

ARIA CURRICULARĂ: Om şi societate

DISCIPLINA: Educaţie civică

UNITATEA TEMATICĂ: Valorile şi normele morale în care cred

SUBIECTUL LECŢIEI: Feţele respectului (respect / lipsă de respect)

TIPUL LECŢIEI: consolidarea cunoştinţelor

Forma de realizare꞉ activitate integrată

Discipline integrate:  ● Limba și literatura română

● Arte vizuale şi abilităţi practice

COMPETENŢĂ GENERALĂ:

2. Manifestarea unor deprinderi de comportament moral-civic în contexte de viață din mediul cunoscut

COMPETENTE SPECIFICE:

 Educaţie civică

1.3. Explorarea unor norme morale care reglementează relațiile cu ceilalți oameni;

2.1. Explorarea unor valori morale care stau la baza relațiilor cu ceilalți oameni;

2.2. Recunoașterea unor comportamente moral-civice din viața cotidiană;

2.3. Deosebirea comportamentelor prosociale de cele antisociale.

Limba şi literatura română

Realizarea de deducții simple pe baza audierii unui text literar sau informativ simplu;

1.4. Manifestarea atenției față de diverse tipuri de mesaje în contexte previzibile;

2.5. Manifestarea interesului pentru participarea la interacţiuni orale;

Arte vizuale și abilități practice : Exprimarea de opinii proprii referitoare la mesajele comunicate prin limbaj vizual;  

 OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

  1. OBIECTIVE COGNITIVE

O­­1 – să decodeze mesajul transpis prin intermediul poeziei;

    O2: să completeze enunţul lacunar;

    O3: să bifeze varianta corectă;

    O4: să indentifice personajul în urma însuşirilor scrise;

    O5: să aleagă varianta corespunzătoare cerinţei;

     O6: să scrie câteva persoane cărora oferă respect;

    O7: să descrie o situație ce ilustrează respectul/lipsa de respect;

  • OBIECTIVE AFECTIVE

O78- să participe cu interes și atenție pe întreg parcursul activității;

O9 – să manifeste un comportament adecvat în relațiile cu colegii.

  • OBIECTIVE PSIHOMOTORII

O10- să păstreze poziția corectă a corpului pe durata scrierii;

STRATEGII DIDACTICE:

1. Metode şi procedee: conversaţia, explicația, exercițiul, joc didactic, cvintetul.

2. Mijloace de învăţământ: calculator, video-proiector, caiete, instrumente de scris, fişa de lucru.

3. Forme de organizare : frontal, individual.

RESURSE:     

            1.Temporale: 45 minute

            2. Spațiale: sala de clasă

            3. Umane: 18 elevi.

            4. Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, evaluare scrisă, autoevaluarea.

BIBLIOGRAFIE:

  • M.E.N. -,, Programa şcolară pentru disciplina Educaţie civică CLASELE a III-a – a IV-a”, anexa nr. 2 la ordinul ministrului educaţiei naţionale nr. 5003 /02.12.2014;
  • Didactica Educației civice, curs pentru studenții de la PIPP, Prof. Elvira Rotundu;
  • www.didactic.ro
Etapele lecțieiC. s.Activitatea învățătoareiActivitatea elevilorMetodeMijloaceForme de organizareEvaluare
1.Moment organizatoric   Creez condiţiile necesare bunei desfăşurări a lecţiei: aerisesc sala de clasă, pregătesc materialul didactic. Asigur un climat educaţional în concordanţă cu tema activităţii.Adoptă o poziție corespunzătoare în bancă.Conversaţia Frontal 
2.Verificarea temei si reactualizarea cunoştinţelor   Verific tema prin citirea de către elevi .  Câţiva elevi citesc tema, ceilalţi verificăm şi corectăm unde este cazul.  Conversaţia     ExplicaţiaCaieteFrontal     IndividualObservare sistematică   Aprecieri verbale
3.Captarea atenţiei        LLR 1.4 1.5  Citesc poezia (Anexa 1) Adresez întrebări; – Ce face fetiţa din poezie? –  Când salută ea? –  Cum este ea în acest caz?Ascultă cu interes poezia. Răspund la întrebări, identificând mesajul transmis prin intermediul acestei poezii …salută …dimineaţa, la prânz şi seara.  …o fetiţă respectuoasă.)    Conversaţia           Frontal       IndividualEvaluare orală a terminologiei matematice   Aprecieri verbale
4.Anunţarea temei şi a obiectivelor  LLR 2.5Astăzi vom consolida noțiunile cu privire la una dintre valorile morale a oricărui om, Respectul. Scriu data şi titlul pe tablă.Ascultă cu atenție.       Notează în caiete.  Expunerea        TablaFrontalObservare sistematică
5.Dirijarea consolidării cunoștințelor  LLR 1.1 2.5     EDC 1.3                     2.1               2.2                   2.3           2.1           AVAP 1.1             2.2           1.3Voi începe prin prezentarea unui celebru proverb:,,Ce ţie nu-ţi place, altuia nu-i face!” Cărei valoare morală este potrivit? ,, Respectul este iubire în haine simple”   Propun rezolvarea fişei de lucru  ,, Floarea Respectului” 1.Completează: Respectul reprezintă ………………. Respectul se manifestă faţă de sine sau ceilalţi oameni dar şi faţa de……………………… 2. Bifează varianta corectă: Un elev este lipsit de respect atunci când: -Uită să îşi facă tema. -Salută la intrarea în clasă. -Vorbeşte în timpul orei. -Minte -Citeşte poveşti. -Vorbeşte urât. -Este răutăcios cu colegii. 3. Cine poate fi personajul ştiind că i se potrivesc însuşirile: a) „– Ia mai pune-ţi pofta-n cui, cumetre, că doar nu pentru gustul altuia m-am
muncit eu. Dacă ţi-i aşa poftă, du-te şi-ţi moaie coada-n baltă ca mine, şi-i avea peşte să mănânci!“
b) „– Dar cum nu! Că nu mi-oi feşteli eu mânuţele tătucuţii şi ale mămucuţii! Multe slugi aţi avut voi ca mine?“  3.Respect sau lipsa de respect?  a)   În timp ce  explică doamna învăţătoare, Mihaela ascultă cu atenţie. b)  George intră după începerea orei, cu hainele    răvăşite şi trece direct la locul său. c)La sosirea autobuzului în staţie, Andrei se grăbeşte să urce făcându-se că nu  observă persoanele vârstnice. 5. Alcătuieşte o listă de persoane cu care te întâlneşti zilnic şi cărora le arăţi respectul tău.
            Răspund: Respectul               Rezolvă fişa de lucru propusă.       -o valoare morală             -comunitate   -Aleg varianta corectă.             Scriu numele personajului: a)Vulpea din povestea ,,Ursul păcălit de vulpe”                 b)fata moşneagului     -respect         -lipsă de respect     -lipsă de respect     -părinţi, bunici, colegi,        Conversaţia           Explicaţia                   Exerciţiul                                                 Exerciţiul                                                          Fişă de lucru                                                                                                        Frontal                   Individual                                                                                              Observare sistematică                         Aprecieri verbale                                       Observare sistematică                                                   Aprecieri verbale
6.Obținerea performanţeiEDC2.1 LLR 1.3     Proverbul jucăuş: (Anexa 2) 1.Copilul răzgâiat rămâne… supărat                   neînvăţat                  certat  Ochii înţeleptului văd mai…departe           aproape          bine   3.Bună ziua căciulă, că stăpânul n-are…                         mână                         cap                         gură   Joc didactic:  „ Şi eu am ceva de spus!” Pe cine sau ce respecţi? Prezintă oral opinia ta!  Descoperă proverbul alegând cuvântul potrivit.                              Prezintă o situaţie în care a manifestat respect. Susţine opinia cu argumente.  Joc didactic                                 Joc didacticPPTFrontal                                 Individual  Evaluare orală                                 Aprecieri verbale
7.Încheierea lecției Voi face aprecieri generale şi individuale asupra desfăşurării lecţiei, modului în care au participat elevii şi au răspuns la solicitări.  Voi anunţa tema pentru acasă.Elevii îşi vor autoevalua activitatea.       Notează tema pentru acasă.Conversaţia FrontalAprecieri verbale       Autoevaluare

ANEXA 1

Poezia Salutul” de Aurora Luchian

Dimineaţa când eu plec,

Iată-n uşă mă opresc,

Şi salut, cald, cu plăcere:

 -V-am pupat! La revedere!

Dar la prânz mă-ntorc acasă,

Mulţumită, bucuroasă!

Şi-o salut frumos pe buna:

-Buni-am venit! Sărut-mâna!

Ziua iar s-a isprăvit!

De la joacă am venit;

Soarele coboară „scara”,

Şi salut cu: Bună seara!

De micuţ am învăţat

Cum e să fii respectat.

Am plăcere foarte mare

-l salut pe fiecare,

Chiar şi pe colegii mei,

Să înveţe-astfel şi ei.

Când suntem respectuoşi,

Cei din jur sunt bucuroşi;

Ei se bucură să vadă

Că strădania dă roadă.

Anexa 2

1.Copilul răzgâiat rămâne… supărat

                  neînvăţat

                 certat

2. Ochii înţeleptului văd mai…departe

aproape

bine

3.Bună ziua căciulă, că stăpânul n-are…

                        mână

                        cap

                        gură  

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *