Plan de lecție: drepturile și responsabilitățile copiilor

Alexandra Furcic (studentă anul III, Pedagogia învățământului primar și preșcolar)

Nota redacției: materialele propuse în cadrul rubricii „Planuri de lecție” sunt în întregime alegerea și concepția studenților. Ele nu reprezintă „modele” sau „exemple” pe care le considerăm perfecte și pot să conțină puncte de vedere sau abordări cu care avem libertatea să nu fim de acord

Ținând cont de faptul că programa școală pentru educație civică prevede pentru clasa a IV-a parcurgerea competenței specifice „Identificarea drepturilor universale ale copilului”, am ales să realizez un proiect de lecție pe subiectul „Am drepturi și responsabilități”. Este important ca omul să-și cunoască drepturile încă de la o vârstă fragedă și totodată să înțeleagă că există o strânsă legătură între drepturile și responsabilitățile care decurg din asumarea acestora.

PROPUNATOARE: Furcic Alexandra Maria

CLASA: a IV- a

ARIA CURRICULARĂ: Om și societate

DISCIPLINA: Educație civică

UNITATEA DE INVĂȚARE: Album cu drepturi și responsabilități

SUBIECTUL: Am drepturi și responsabilități

TIPUL LECTIEI: Mixtă

OBIECTIVUL FUNDAMENTAL: Înțelegerea legăturii dintre drepturi și responsabilități și reflectarea asupra importanței respectării drepturilor și responsabilităților copilului.

COMPETENȚE GENERALE: 2. Manifestarea unor deprinderi de comportament moral-civic în contexte de viaţă din mediul cunoscut

COMPETENȚE SPECIFICE: 2.4. Identificarea drepturilor universale ale copilului

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O.o1 -să denumească documentul în care sunt prezentate drepturile copilului

O.o2 -să enumere minim 7 drepturi ale copiilor

O.o3 -să recunoască drepturile copilului în diferite imagini

O.o4 -să precizeze responsabilitățile copilului în diverse situații date

O.o5 –să stabilească corect legătura dintre drepturi și responsabilități

O.o6 -să denumească drepturile dintr-o serie de situații diferite

O.o7 -să recunoască situaţiile în care drepturile copilului nu sunt respectate,

STRATEGII DIDACTICE:

Metode și procedee didactice: conversaţia, explicaţia, munca individuală

Mijloace de învățământ: tabla, caiet, fișă de lucru, imagini sugestive, joc didactic,

Forma de organizare : frontal,individual

Efectivul clasei: 32 de elevi

Durata: 50 de minute

Bibliografie: Programa școlară pentru disciplina EDUCAȚIE CIVICĂ CLASELE  a III-a – a IV-a

Etapele lecțieiO.o.Activitatea propunătoareiActivitatea elevilor
Moment organizatoric Asigur condițiile necesare pentru buna desfășurare a activității : aerisirea clasei, pregătirea materialului didacticElevii se pregătesc de ora de educație civică.
Reactualizarea cunoștințelor  O.o1     O.o2   Le adresez elevilor următoarea întrebare: Cum se numește acel document în care sunt prezentate drepturile copiilor? Șoptiți denumirea documentului la urechea colegului de bancă.   – Împreună cu colegul de bancă, vă rog să enumerați în caiet toate drepturile copilului pe care vi le aduceți aminte.Drepturile copiilor sunt prezentate în Convenția cu privire la Drepturile copiilor   Elevii notează în caiet exemple de drepturi ale copilului.
Pregătirea psihologicăO.o3– V-am adus cateva imagini, iar voi trebuie să îmi spuneți la care dintre drepturile copilului se referă imaginea respectivă. Dreptul la educațieDreptul la familieDreptul la egalitateDreptul la sănătateDreptul la joacă/relaxare ANEXA 1  Elevii privesc cu atenție imaginile și identifică dreptul la care face referire imaginea
Anunțarea subiectului și a obiectivelor   – Astăzi, la ora de educație civică vom vorbi despre drepturi și responsabilități.    Voi nota pe tablă titlul lecției “Am drepturi și responsabilități”.      Elevii notează titlul lecției în caiet.
Transmiterea/însușirea noilor cunoștințe                          O.o4                         O.o5 Aleg un elev care să citească următorul text, după care vom purta o scurtă discuție pe baza acestuia.   “  Toți copiii au drepturi, indiferent cine sunt, unde locuiesc, ce limbă vorbesc, care le este religia sau etnia, dacă sunt fete sau băieți, dacă au sau nu dizabilități, dacă sunt bogați sau săraci. În același timp,toți copiii au responsabilități, indiferent dacă se află la școală, acasă, pe stradă, într-o sală de teatru sau pe terenul de sport. Fiecare drept caștigat implică cel puțin o responsabilitate pe care orice copil este indicat să și-o asume. ”   Voi spune următoarele propoziții, iar elevii vor completa oral enunțurile, evidențiind responsabilitățile copiilor aflați în situațiile date. Un copil care vizionează un spectacol de teatru are responsabilitatea…Copiii care participă la o petrecere este bine…Un copil care a împrumutat un obiect trebuie să aibă grijă…Dacă un copil călătorește cu autobuzul,atunci trebuie…Pe drumul de acasă spre școală este indicat…   Joc didactic: „Găsește-mi perechea”   Propun elevilor jocul “Găsește-mi perechea”. Jocul constă într-un tabel care trebuie completat cu denumirea drepturilor respectiv enunțarea responsabilităților care reies din acestea. (ANEXA 2)      Elevii ascultă cu atenție.                   Elevii oferă diverse răspunsuri                         Notează în caiet
 Fixarea cunoștințelorO.o6 O.o7Pentru fixarea cunoștințelor voi împărți elevilor o fișă de lucru, pe care vor completa denumirea dreptului care este respectat folosind culoarea verde , iar cu roșu pentru situațiile în care dreptul este încălcat. (ANEXA 3)   Fiecare elev va primi un material de diverse culori sub formă de palmă, pe care vor scrie denumirea unui drept preferat de către ei și o responsabilitate pentru dreptul ales. Cu acestea vom alcătui împreună “Copacul drepturilor și al responsabilităților”. Elevii vor spune ce au scris și vor lipi “palma” pe planșă, formând astfel un copac.  Elevii rezolvă fișa de lucru        
 Evaluare/Aprecieri – criterii          Fac aprecieri asupra modului în care s-a desfăşurat activitatea şi asupra modului în care elevii au participat. 
 Temă pentru acasă.   Ca temă, elevii vor realiza un desen prin care să ilustreze unul dintre drepturile copilului.Elevii notează tema pentru acasă.
 Încheiera lecției Mulțumesc pentru atenție! Ora s-a încheiat.   

GĂSEȘTE-MI PERECHEA

DREPTURIRESPONSABILITĂȚI
           ?                             – să-i ascult și să-i respect pe părinți  
  Dreptul la educație           ?                             
                                      ?  – să nu-i discriminez pe ceilalți  
Dreptul  de a împrumuta o carte de la bibliotecă                          ?               
Dreptul de a-ți exprima liber opinia                          ?              

AM DREPTURI ȘI RESPONSABILITĂȚI

  Precizați drepturile care reies din situațiile de mai jos. Folosind culoarea verde scrie denumirea dreptului care este respectat , iar cu roșu pentru situațiile în care dreptul este încălcat.

  1. Ana şi Marius trăiesc într-o familie unită.
  2. Cei doi fraţi merg în fiecare zi la şcoală.
  3. În clasă este un copil de altă culoare. Nici un elev nu vrea să stea cu el în bancă.
  4. Radu foloseşte internetul şi citeşte multe cărţi.
  5. Roxana are multe prietene cu care se joacă în curtea şcolii.
  6. Deşi este grav bolnav, părinţii nu-l duc pe Iulian la medic.
  7. Alin se plimbă cu părinţii lui duminica în parc.
  8. Medicul de familie l-a consultat pe Costel când a fost răcit.
  9. Un copil a fost abandonat de părinţii săi.
  10. Toți elevii primesc manuale la începutul anului școlar.
  11. Eu spăl fructele înainte de a le consuma.
  12. Mihai se joacă în curtea școlii.
  13. Doamna asistentă mi-a dat o pastilă pentru că mă durea capul.
  14. Ana nu are o familie.
  15. Părinții mei mi-au pus un nume frumos.

Un răspuns la „Plan de lecție: drepturile și responsabilitățile copiilor”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *