Daniela Vușcan (studentă anul III, Pedagogia învățământului primar și preșcolar)
Nota redacției: materialele propuse în cadrul rubricii „Planuri de lecție” sunt în întregime alegerea și concepția studenților. Ele nu reprezintă „modele” sau „exemple” pe care le considerăm perfecte și pot să conțină puncte de vedere sau abordări cu care avem libertatea să nu fim de acord
Motivul pentru care am intocmit acest plan de lectie, „Noi si lucrurile” este faptul că „Noi”, ca persoane (copii, elevi) avem nevoie de lucruri pentru a ne desfasura activitatea de zi cu zi. Atitudinea față de aceste lucruri, atât personale cât și comune, trebuie să o formăm copiilor încă de la cele mai fragede vârste. Unele atitudini, aptitudini, priceperi si deprinderi se formează și se învață din familie, iar noi, prin sistemul educational pornind de la gradinita si continuand cu scoala, începând de la rutine si desfășurarea unor activitati, continuând cu activitati de Dezvoltare personala clasa CP, a -I-a si a- II-a, iar mai apoi cu cele de Educatie civica la clasa a- III-a si a-IV-a. Iubirea si dragostea față de lucruri se manifestă prin ingrijire, pastrare, folosirea corecta, deoarece fiecare lucru are o insemnatate, un scop, o intrebuitare anume.
PROIECT DIDACTIC
Clasa: a III-a A
Propunător : Capota (Vuscan) Daniela Nicoleta
Școala: Școala Gimnazală Nr. 1 Vârciorog
Disciplina:Educație civică
Unitatea de învățare 3: Noi și lucrurile
Subiectul: Proprietatea și atitudinea față de lucruri
Competente generale:
- Aplicarea unor norme de conduita in viata cotidiana
- Manifestarea unor deprinderi de comportament moral civic
- Cooperarea cu ceilalti pentru rezolvarea unor sarcini simple de lucru manifestand disponibilitate
Competente specifice:
- Explorarea calitatii de persoane pe care o are orice om
- Identificarea unor trasaturi morale definitorii ale unei persoane
- Explorarea grupurilor micisi a regulilor grupului
2.1 Recunoasterea unor atitudini in raport cu lucrurile, plantele si animalele
2.2 Manifestarea unor atitudini pozitive in raport cu lucrurile, plantele si animalele
3.1 Relationarea pozitiva in grupuri mici pentru rezolvarea unor sarcini simple de lucru
Obiective :
- Cognitive: O1- să denumească lucruri personale, lucruri comune și lucruri strict personale;
O2- să-și exprime propriile păreri cu privire la atitudinea unor persoane față de lucruri;
O3- să exemplifice concret atitudinea față de lucruri precum și trăsăturile morale evidențiate prin aceste exemple;
O4- să găsească soluții pentru rezolvarea unor incidente;
- Afective: O5- să participle afectiv la oră, exprimându-și propriile trăiri;
- Psiho-motorii: O6– să participe activ la toate activitățile și șă-și ajute colegii de clasă.
Tipul lecției: mixtă
Resurse: Procedurale: conversația, explicația, citirea expresivă, exercițiul, analiza/interpretarea, jocul de rol;
Materiale: manual, caiete, table, fișe de lucru, anexele, rebusul, laptop și videoproiector;
Timp: 45 minute.
Forma de organizare: frontală , individuală;
Forme și strategii de evaluare: evaluare formativă, evaluare de proces;
Bibliografie: Educație civică- manual pentru clasa a III-a, Dumitra Radu, didactic.ro;
Curriculum Național-„ Programe școlare pentru clasa a III -a, București „ 2005;
Etapele lecției | Activitatea învățătorului | Activitatea elevului | Obiective | Tipul de activitate | Resurse procedurale | Materiale | timp |
1. Moment organizatoric | Asigur climatul necesar orei. | Pregătesc materialele de lucru. | Individual, frontal | Conversația | Manual , caiete | 1 min | |
2. Reactualizarea cunoștințelor | Se verifică noțiuni legate de lucruri, trăsăturile morale de caracter pozitive și negative, cu ajutorul unui rebus. Conversație : Ce sunt lucrurile?De cine sunt create?De ce intervine omul asupra lor? Omul creează aceste lucruri pentru a le folosi în diferite domenii, activități: Concluzie : Fiecare lucru are importanța lui, în activitatea în care este folosit. | Elevii completează rebusul pe fișă și la tablă. Sunt corpuri fără viață, obiecte din jurul nostru.….. de om+ex.….de natură+ex….. pentru a le perfecționa și pentru a-și face viața mai ușoară. Obiecte școlare: Obiecte de joacă: Obiecte de igienă: Obiecte de îmbrăcăminte: Medic, professor, zugrav, cofetar, mechanic. Elevii dau 2-3 exemple. | O1 | Individual. frontal | Conversația | Aritmogrif | 10 min |
3. Captarea atenției | Joc de rol : Personaje : autor; caietul; radiera. Un caiet stă supărat Se aude de sub pat: -Pot să apun și eu ceva? Mă aude cineva? De trei zile mă sufoc, Nu mai vreau să tac deloc! Îi răspunde o radieră Care stă pe etajeră: -Taci , că doar n-ai luat foc, Vin cu tine să mă joc! Grija mea Gelu nu are Stau adesea prin buzunare Nici tu nu ai nimerit Într-un loc mai potrivi. -Îi suntem proprietate, Chiar și lucruri preferate, Însă cu brutalitate Uneori suntem tratate. -Cine sunt personajele care participă la dialog? -Unde le ține Gelu? -Ce părere aveți despre felul în care Gelu își păstrează lucrurile personale? Aceste obiecte sunt proprietatea personală a lui Gelu. Din păcate le tratează cu brutalitate. | Urmăresc cu atenție. -……. caietul și radiera -….. sub pat, aruncate pe etajeră. -….. nu le păstrează în bune condiții. | O5 O2 | Individual, frontal | -jocul de rol, conversația, citirea expresivă | -fișă cu poezia | 5 min |
4. Anunțarea temei și a obiectivelor | -Astăzi vom învăța despre proprietatea și atitudinea față de lucruri. Scriu titlul lecției noi și anunț obiectivele. -Veți afla cum trebuie să ne comportăm cu lucrurile, ce îndatoriri avem atunci când suntem proprietari. | Notează titlul în caiete. | -Frontal, individual | Conversația, explicația | -caiete, manuale. | 1 min | |
5. Dirijarea învățării | Se scrie pe tablă schița lecției. Lucruri personale= lucruri care ne aparțin = proprietate personală Ex: mașina, casa, penarul, caietul. Lucruri comune= aparțin mai multor persoane = se împrumută, bun comun Ex: banca, saltele de sport, manual școlare, cărți de la bibliotecă. Obiecte strict personale= nu se împrumută. Ex: peria de dinți, pieptene, ochelari, obiecte de vestimentație. Se distribuie fișele de lucru. Anexa 1 Citește următorul text, apoi răspunde întrebărilor: “ Elena răsfoiește cu nerăbdare o carte pe care a primit-o în dar. Deodată aude o voce: -Au! Mă doare! De ce nu dai paginile cu maimultă grijă? De ce nu te-a spălat pe mâini după masa? Vezi? M-ai murdărit deja ! De ce te porți aș cu mine? Nu sunt eu oare, prietena ta? -Iartă-mă ! Zice rușinată Elena.” -De ce s-a rușinat Elena? -Ce sfaturi îi dai? Trăsături moarele: Negative: dezinteres. Pozitive: își recunoaște greșeala. Anexa 2 Ce părere ai…..? “Mama ieri mi-a cumpărat Cărți, caiete și un dar Deci, eu sunt proprietar! Pe masa-n bucătărie am Farfurii, căni și-un pahar Deci eu sunt proprietar! Lucruri multe-am adunat Le iubesc, le prețiesc Și cu drag le îngrijesc.” -Cum se comport copilul cu lucrurile sale? -De ce spune că este proprietar? Trăsături morale: Negative: – Pozitive: bunătate, preocupare, grijă. Anexa 3 Exprimă-ți părerea…. În pauză, Dorel se joacă cu penarul Anei și îi strică fermoarul.Ana, supărată, aruncă penarul lui Dorel pe jos. -Cine a greșit? De ce? -Ce soluție ai găsi pentru rezolvarea problemei? Trăsături morale: Negative: – lăcomia, invidia, Răutatea, răzbunare. Pozitive: – Se completează schița lecției: 4.Atitudinea față de lucruri: -să le păstrăm curate -să le mânuim cu grijă -să colecționăm obiectele care ne pasionează -obiectele împrumutate să fie restituite la timp și în bună stare. | Sunt atenți la indicații. Rezolvă sarcinile. Prezintă și apreciază răspunsurile. -…. A fost dojenită de cartea primită în dar. -….. să se spele pe mâini, să mânuiască cu grijă cărțile, chiar dacă sunt ale ei personale. Sun atenți la indicații. Rezolvă sarcinile. Prezintă și apreciază răspunsurile. -……. Le colecționează și le îngrijește. – i le-a cumpărat mama și sunt ale ei personale. Sunt atenți la indicații. Rezolvă sarcinile. Prezintă și apreciază răspunsurile. -A greșit și Dorel și Ana deoarece el strică un obiect personal al colegei lui, iar ea se răzbună aruncându-i pe joc penarul. -… să-l repare, să-i cumpere altul sau sa-i spună învățătoarei. | O1 O6 O2 O3 O4 O6 O2 O3 O4 O6 O2 O3 O4 O6 | Individual -Frontal, Individual -Frontal, Individual -Frontal, Individual | Explicația Exercițiul | -schița lecției Fișa cu Anexa 1 Fișa cu Anexa 2 Fișa cu Anexa 3 | 20 min |
6. Obținerea performanței și evaluarea | Ajut elevii să-și prezinte munca și să-și exprime opiniile. Adresez întrebări suplimentare. Fișa de lucru se prezintă la videoproiector. | Elevii își prezintă opiniile. Formulează eventuale întrebări și răspunsuri. Elevii o completează și vor termina ca temă de acasă punctul 3. | O5 O6 | -Fronta, individual -Individual | -Exercițiul, Explicația, Munca independentă Munca independentă | 8 min | |
7. Încheierea activității | Fac aprecieri corespunzătoare. | Își notează tema. Ascultă aprecierile. | -Frontal, Individual | -Conversația, Explicația | 1 min. |