Nota redacției: materialele propuse în cadrul rubricii „Planuri de lecție” sunt în întregime alegerea și concepția studenților. Ele nu reprezintă „modele” sau „exemple” pe care le considerăm perfecte și pot să conțină puncte de vedere sau abordări cu care avem libertatea să nu fim de acord
Mariana Bogdan (studentă anul III, Pedagogia învățământului primar și preșcolar)
Propun această activitate, pe care o consider necesară și foarte interesantă, deoarece este important ca elevii să cunoască aceste comportamente prosociale, și mai important de atât, să le aplice în viața de zi cu zi. Cu toții putem observa că există o tendință în creștere în ceea ce privește dezinteresul față de cel de lângă noi sau de ceea ce ne înconjoară, tocmai de aceea este important să le insuflăm copiilor încă de mici spiritul civic, voluntariatul, empatia față de aproapele său, ajutorarea, sprijinul, ș.a.m.d., calități care sunt atât de necesare în vremurile pe care le trăim. Ei bine, prin intermediul acestui proiect doresc să-i fac pe elevi să înțeleagă cât este de important să ofere ajutor unei persoane în nevoie sau ideea că fiecare gest de ajutorare sau sprijin, care poate fi neînsemnat pentru unii, poate face o diferență în această lume și că schimbarea în bine vine de la fiecare dintre noi. Acest plan de lecție pe care l-am propus am reușit să îl implementez în cadrul practicii pedagogice la clasa a IV-a în mediul online, tocmai de aceea planul de lecție nu este atât de dinamic, fiind destinat predării online. Pot spune cu mândrie că feedback-ul din partea elevilor a fost unul extraordinar, cu toții fiind foarte interesați de acest subiect, discuțiile dintre noi au fost dinamice, fiecare dintre ei expunându-și opinia cu privire la subiect și chiar dând exemple din viețile lor de comportamente prosociale. Așadar, tu ce faci pentru a face lumea un loc mai bun?
Clasa: a IV-a
Aria curriculară: Om și societate
Obiectul: Educație civică
Unitatea de învățare: 5 – Raporturile noastre cu ceilalți oameni (IV). Comportamente moral-civice
Subiectul: Comportamente prosociale
Tipul lecției: Predare de noi cunoștințe
Competențe generale:
1. Aplicarea unor norme de conduită în viața cotidiană;
2. Manifestarea unor deprinderi de comportament moral-civic în contexte de viață din mediul cunoscut.
Competențe specifice:
1.3. Explorarea unor norme morale care reglementează relațiile cu ceilalți oameni;
2.2. Recunoașterea unor comportamente moral-civice din viața cotidiană;
2.3. Deosebirea comportamentelor prosociale de cele antisociale.
Obiective operaționale:
O1 – să numească cel puțin 3 comportamente moral-civice corecte;
O2 – să răspundă la întrebări utilizând termeni specifici domeniului civic;
O3 – să identifice normele morale din textul lecturat.
Strategii didactice:
- Metode și procedee: conversația, explicația, munca cu manualul
- Mijloace didactice: manual, laptop
Forme de organizare: frontal
Resurse umane: 31 de elevi
Resurse de timp: 45 de minute
Forme şi strategii de evaluare: evaluare formativă (aprecieri verbale), observarea
Bibliogafie :
- Programa școlară pentru disciplina educație civică – clasele a III-a și a IV-a
- Tudor Pițilă, T., Cleopatra Mihăilescu, C. (2016). Educație civică: manual pentru clasa a IV-a, partea 2, Editura Aramis Print, București
Nr. Crt. | Etapele lecției | Ob. op. | Conținut științific | Metode și procedee | Mijloace didactice | Forma de organizare | Evaluare |
Moment organizatoric | Asigurarea climatului educaţional necesar desfăşurării lecţiei: solicitarea atenției elevilor, îndrumarea elevilor în activitatea de pregătire. | ||||||
Reactualizarea cunoștințelor învățate anterior | Ne reamintim câteva noțiuni învățate la ora trecută, despre comportamentul în locuri publice. Le voi adresa elevilor câteva întrebări: ✨Ce este acela un loc public? ✨ Cum trebuie să ne comportăm în locurile publice? ✨Ce comportamente incorecte ați observat în locurile publice? ✨Dar comportamente corecte? | Conversația | Frontal | Aprecieri verbale | |||
Pregătirea psihologică | Vom viziona un filmuleț, iar mai apoi le voi adresa câteva întrebări elevilor pe baza acestuia. Link: https://www.youtube.com/watch?v=jYiokB-yGJc&ab_channel=stiripozitive | Conversația | Laptop | Frontal | Aprecieri verbale | ||
Anunțarea temei și a obiectivelor | Îi anunț pe elevi că astăzi vom vorbi despre comportamente prosociale, mai apoi cerându-le să-și deschidă manualele la pagina 28. | ||||||
Dobândirea noilor cunoștințe | -Când spunem comportament prosocial la ce ne referim sau ce credeți că reprezintă? -Comentați proverbele următoare: „Bine faci, bine găsești.” „Ca să fii fericit, ajută-l pe celălalt să fie fericit.” Le voi cere elevilor să citească textul din manual de la pagina 28, ulterior punându-le câteva întrebări pe baza acestuia, vom extrage împreună câteva norme morale și vom formula oral o concluzie. Text preluat din manual: „Era al nu știu câtelea atac asupra redutei Grivița. Regimentul de dorobanți ataca necontenit, bătându-se pe viață și pe moarte pentru libertatea țării. În primele rânduri, dovedind un curaj fără de seamăn, alerga portdrapelul, sergentul Ilir Petcu. Înaintând cu steagul fluturând în vânt, sergentul a fost grav rănit. Explozia unui obuz smulse pânza tricolorului, pe care vântul o purta spre liniile dușmane…Mai iute a fost însă ostașul Toader Cristea. Nici cât ai clipi n-a durat saltul făcut de el. După steag, băieți!, tună vocea ostașului. Și steagul românesc a fost ridicat pe cel mai înalt parapet, așa cum doriseră cei care îl purtaseră neînfricați spre victorie.” (Petru Demetru Popescu – După steag, băieți!) Ce valori și norme morale caracterizează comportamentul celor doi soldați?Pentru cine se sacrificau soldații? De ce? Le voi cere elevilor să-și noteze în caiete cuvintele necunoscute: ajutorare, cooperare, competiție, toleranță, sprijin, voluntariat, iar mai apoi le vom explica împreună. Le voi cere elevilor să-și noteze în caiete câteva idei despre lecția de astăzi: Schița lecției: Comportamentele unor persoane care au efecte pozitive asupra uneia sau mai multor persoane sunt considerate comportamente prosociale. Acțiunile prosociale au loc deoarece oamenii sesizează trăirile altora, simt că e bine să acorde ajutor și au avut modele pozitive în jurul lor sau în mass-media. Comportamentul prosocial se poate manifesta prin: ajutorare, cooperare, competiție, toleranță, sprijin și voluntariat. | Conversația Munca cu manualul Explicația Conversația | Manual | Frontal | Aprecieri verbale | ||
Fixarea cunoștințelor | O3 O4 | Vom discuta oral exercițiile 2 și 4 din manual de la pagina 29. Exercițiul 2: Imaginează-ți că în clasa ta există un coleg care are o situație financiară grea. Se organizează o excursie, dar el nu poate să participe. Unii colegi vor să-l ajute să participe și el. Alții nu sunt de acord, deoarece cheltuielile ar fi prea mari. Tu cum ai proceda? Motivează-ți răspunsul.Cum te-ai simți dacă ai fi în locul acelui coleg? Exercițiul 4: Dați exemple de comportamente prosociale în care ați fost implicați deoarece: Ați simțit că așa e bine să ușurați suferința cuiva.Ați învățat de la părinți, profesori sau colegi ce înseamnă să faci bine.Ați urmat modele din televiziune sau presă. | Conversația Explicația | Manual | Frontal | Observarea Aprecieri verbale | |
Tema pentru acasă | Le cer elevilor ca timp de o săptămână să noteze comportamente prosociale pe care ei le-au realizat, le-au întâlnit la alte persoane din jurul lor sau în mass-media. | Explicația | Observarea | ||||
Evaluare | La final îi felicit pe elevi pentru interesul acordat și implicarea în activități. Îi îndemn să fie cât de buni pot ei și să rămână nepăsători când observă că cineva are nevoie de ajutorul lor. | Conversația | Aprecieri verbale |