Plan de lecție: Apartenența națională

Daniela Modog

Şcoala să nu fie nimic altceva, decât ateliere pline de activitate. Numai astfel vor putea să probeze toţi, în propria lor practică, adevărul că: învăţând pe alţii ne învăţăm pe noi înşine‟-Comenius.

Copii trebuie să fie educați în spiritul educației civice, personalitatea acestora să fie modelată în spiritul valorilor şi principiilor democratice care guvernează demersul societăţii, să cunoască problemele cu care se confruntă societatea, pentru a-i determina să înţeleagă realitatea în care îşi duc existenţa şi a le facilita integrarea şi adaptarea la formele şi valorile vieţii cetăţeneşti. pentru a deveni cetățeni activi și responsabili.

Menirea Educației Civice este de a dezvolta cunoaşterea orientată spre valori, a aptitudinilor bazate pe acţiune şi a competenţelor centrate pe schimbare, ce dau posibilitate cetăţenilor să aibă o viaţă productivă într-o democraţie pluralistă. Trăim într-o lume în care schimbările se produc rapid, elevii trebuie să fie informaţi, activi, să manifeste inițiativă, iar abilitatea de a se implica în problemele publice, în cel mai inteligent şi responsabil mod, se formează acum.

Poate o să vă pară un subiect dificil pentru copii așa de mici sau o să ziceți că au timp la gimnaziu să învețe aceste lucruri. Eu știu că un cetățean responsabil și cu dorință de implicare se formează de timpuriu, de aceea este extrem de important să ne cunoaștem instituțiile, drepturile și obligațiile.

La fel cum cei șapte ani de acasă sunt amintiți permanent când vorbim de educația moral-civică a copiilor, cred că și cunoșterea și elaborarea unei Constituții, modul de alegere a unui președinte (toate fictive, binențeles) este un bun exercițiu pentru elevii din clasa a IV-a.

De multe ori rămânem uimiți de răspunsurile elevilor la întrebări de genul: Dacă ai fi președinte ce ai face? Ce ai schimba? Ce drepuri crezi tu că sunt mai înportante? Dar obligații? (Un exemplu bun a fost să nu fiu obligat să: port mască, să îmi fac temele!). Și exemplele pot continua.

Copii sunt foarte inventivi, își cunosc, prin prisma tehnologiei moderne, drepturile, dar și obligațiile, așa că de ce să nu le dăm șansa să își exprime, printr-o activitate punctul de vedere.

„Fii tu însuți schimbarea pe care vrei s-o vezi în lume‟. (M. Gandhi)

PROIECT DIDACTIC

DATA:

UNITATEA DE APLICAŢIE:

CLASA: A IV-A

INSTITUTOR/ ÎNVĂŢĂTOR:

PROPUNĂTOR: Modog Daniela

ARIA CURRICULARĂ: Om și societate

DISCIPLINA: Educație Civică

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Apartenența națională

SUBIECTUL LECŢIEI: Țara mea de vis

TIPUL LECŢIEI: FIXARE ŞI CONSOLIDARE

COMPETENȚE GENERALE:

1. Aplicarea unor norme de conduită în viaţa cotidiană

2. Manifestarea unor deprinderi de comportament moral-civic în contexte de viaţă din mediul cunoscut

3. Cooperarea cu ceilalţi pentru rezolvarea unor sarcini simple de lucru, manifestând disponibilitate

COMPETENŢE SPECIFICE:

1.1. Recunoașterea locurilor de apartenență (locală, națională, europeană) în care se integrează persoana

1.2. Identificarea unor elemente relevante pentru apartenența la diferite comunități (locală, națională, europeană)

2.4. Identificarea drepturilor universale ale copilului

3.1. Relaționarea pozitivă cu ceilalți, în rezolvarea unor sarcini simple de lucru

*3.3. Participarea la proiecte cu conținut moral-civic, în cadrul clasei, al școlii sau al comunității locale

OBIECTIV FUNDAMENTAL:

– să creeze un model de vis a unei tări imaginare cu instituții reprezentative, principii, drepturi și obligații.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

OO 1: să schițeze o Constituție pentru o țară imaginară

OO 2: să ilustreze un steag / o stemă,  un nume pentru țara imaginară

OO 3: să enunțe două principii ale țării lor

OO 4: să exemplifice modalitatea prin care și-ar alege președintele

OO 5: să specifice modalitatea de dobândire a cetățeniei

OO 6: să enumere patru drepturi, libertăți și îndatoriri ale cetățenilor din țara imaginată.

OO 7: să ilustreze printr-un desen/ poster/colaj un pasaj/articol din Constituția schițată

METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE:

M1 – conversația

M2 – observarea sistematică a activității

M3 – brainstormingul

M4 – turul galeriei

M5 – explicația

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:

m1 – carioci

m2 – hârtie flip-chart

m3 – foarfecă

m4 – lipici

m5 – reviste vechi

m6 – Constituția României (broșură)

m7 – imagine – Anexa 1

m8 – cartonașe colorate

FORME DE ORGANIZARE:

F1 – în grupe mici

Bibliografie:

Programa școlară de educație civică pentru clasele a III-a și a IV-a;

http://www.citatepedia.ro/index.php?id=207243 Accesat în data de 14.03.2021.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Etapele lecţieiOb. op.Activitatea învățătoruluiActivitatea elevilorMetode şi procedeeMijloace didacticeForme de organizareEvaluare (instrumente şi indicatori)
1.Moment organizatoric   Pregătesc materialele necesare pentru începerea lecției. Se împarte clasa în grupuri de câte 4-5 elevi, în funcție de culoarea cartonașului extras.  Se pregătesc pentru activitate. Elevii sunt grupați în 4 grupe după culoarea cartonașului extras din cutie.  M1m8F1 
2.Pregătirea psihologică     Se prezintă o imagine pe baza care elevii vor răspunde la întrebări (Anexa 1).  Ce credeți că ilustrează această imagine? Ce credeți că reprezintă aceste simboluri?Urmăresc imaginea și răspund la întrebări.M5   F1 
3.Anunţarea temei şi a obiectivelor       Pe pacursul orei de Educație Civică trebuie să vă imaginați țara voastră de vis pe care trebuie să înzestrați cu o Constituție, să ilustrați un steag, un nume, să vă gândiți la principiile pe care doriți să le implementați, modul în v-ați alege președintele, cui i-ați acorda cetățeniei și cele mai importante drepturi, libertăți și îndatoriri ale cetățenilor din țara voastră.Ascultă cu atenție informațiile primite de la cadrul didactic.M5 F1 
4.Fixarea şi consolidarea cunoştinţelor    OO1   OO2   OO3   OO4   OO5   OO6                             OO7Fiecare grup va realiza pe o foaie de flip-chart o Constituție a țării imaginate, va crea un steag sau o stemă, îi veți da un nume (lăsa-ți-vă imaginația să zboare), respectând unele cerințe de conținut: principiile voastre, cum credeți că poate fi ales președintele, modalitatea de dobândirea a cetățeniei, drepturile, libertățile, îndatoririle din țara voatră de vis.     Fiecare grupă îsi va prezenta munca, rezultatele find afișate ei, putând scoate în evidență unele aspecte importante. Activitatea a doua. În partea a doua a activității vor ilustra un paragraf al Constituției elaborată de ei. Fiecare grup primește carioci, hârtie, foarfecă, reviste vechi, lipici. Timp de 10-15 minute, elevii vor trebui să transpună acel articol/paragraf într-un colaj/ poster/ desen, iar la final se face prezentarea acestor materiale.Vor crea o pe o foaie de flip-chart o Constituție a lor proprie, vor ilustra un steag / o stemă, un nume pentru țara imaginară. Fiecare elev din grupă grupă va propune un nume și de comun acord vor decide asupra acestuia. Vor enunța două principii ale țării lor, modalitatea de alegere a președintelui, cerințele privind acordarea cetățeniei și care vor fi drepturile, obligațiile și îndatoririle oamenilor. Prezintă pe rând ceea ce au lucrat, evidențiind unele aspecte.     Păstrându-se aceleași grupe vor ilustra un paragraf al Constituției elaborată de ei anterior print-un colaj/ poster/ desen, iar la final se face prezentarea acestor materiale.  M5       M3
M2
M5       M2       M4         M5       M3
M2
M4
m2
m6             m1
m2
m3
m4
m5
F1 
5.Evaluare/Aprecieri – criterii       Posterele sunt expuse, iar elevii trec pe la fiecare și analizează, evaluează, notează observații, comentarii sau felicitări, pentru fiecare echipă.Fiecare grupă își expune lucrarea, colegii analizează, evaluează, emit păreri pertinente sau felicitări.M4   
6.Tema pentru acasă. Indicaţii pentru studiul individual     Esti un reporter la revista școlii. Realizează un articol de mxim o pagină, urmărind următoarele repere: Când te gândești la comunitatea ta și la problemele pe care le are ea, despre ce ai vrea să citești, să afli mai multe? Despre ce ești curios? Ce te supără? Ce ți se pare că merge prost? Cum crezi s-ar putea soluționa aceste probleme.Vor realiza un articol/reportaj/compunere pentru revista școlii în care își vor exprima părerea despre comunitatea lor.M1m7  
7.Încheierea lecţiei   Voi face aprecieri individuale și globale despre modul în care s-au implicat în activitate.Se raportează la aprecieri.M1   

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *