Plan de lecție: comportamentul în locuri publice

Nota redacției: materialele propuse în cadrul rubricii „Planuri de lecție” sunt în întregime alegerea și concepția studenților. Ele nu reprezintă „modele” sau „exemple” pe care le considerăm perfecte și pot să conțină puncte de vedere sau abordări cu care avem libertatea să nu fim de acord

Adriana Cobe (studentă anul III, Pedagogia învățământului primar și preșcolar)

Am propus această activitate deoarece consider că reprezintă un subiect important pentru elevi. Aceștia trebuie să știe cum să se comporte în locuri publice: la locul de joacă, în mijloacele de transport în comun, în diverse instituții, atât cu persoane de vârsta lor, cât și cu cei mai în vârstă. Trebuie să învețe să se comporte frumos, să nu fie agresivi, nepoliticoși, să ofere locul lor oamenilor mai în vârstă în mijloacele de transport, să ajute acești oameni, să nu arunce hârtii pe jos, să țină cont de cei din jurul lor. De asemenea, noi, ca și viitoare cadre didactice trebuie să îi facem pe cei mici să înțeleagă faptul că trebuie să respectăm aceste reguli atunci când ne aflăm în spații publice deoarece nerespectarea unora duce la sancționare prin lege. În opinia mea, cu ajutorul acestei activități copiii vor învăța ce înseamnă un comportament frumos și ce înseamnă un comportament urât față de persoanele din jurul nostru.

Data:
Clasa: a IV-a
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Educație civică
Unitatea de învăţare: Comportamente moral – civice

Subiectul lecţiei: Comportamentul în locuri publice
Tipul lecției: predare – învățare
Scopul lecţiei: dezvoltarea capacităților intelectuale de a identifica comportamentele moral – civice din viața reală în locuri publice și de a aplica regulile scrise și nescrise.

Competențe generale:

  • Aplicarea unor norme de conduită în viața cotidiană
  • Manifestarea unor deprinderi de comportament moral-civic încontexte de viață din mediul cunoscut
  • Cooperarea cu ceilalți pentru rezolvarea unor sarcini simple de lucru, manifestând disponibilitate

Competenţe specifice:
1.3. Explorarea unor norme morale care reglementează relațiile cu ceilalți oameni
2.1. Explorarea unor valori morale care stau la baza relațiilor cu ceilalți oameni
2.2. Recunoașterea unor comportamente moral-civice din viața cotidiană
3.1. Relaționarea pozitivă cu ceilalți, în rezolvarea unor sarcini simple de lucru

Obiective operaţionale:
O1: să identifice comportamentele moral- civice din situațiile prezentate;
O2: să motiveze necesitatea respectării regulilor de conduită în cadrul unei socități;
O3: să își manifeste acordul sau dezacordul față de atitudinea oamenilor din jur;
O4: să își imagineze modul în care ar reacționa în situații date;
O5: să participe activ la lecţie, manifestând curiozitate ştiinţifică şi satisfacţie faţă de cunoştinţele, priceperile şi deprinderile dobândite.

STRATEGIA DIDACTICĂ :

  1. RESURSE PROCEDURALE :
    a) Metode şi procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, brainstorming, observația.
    b) Forme de organizare: frontal şi individual.
  2. RESURSE MATERIALE: fișă de lucru, creioane colorate, instrumente de scris, planșe cu imagini, manual, caiete.
  3. RESURSE TEMPORALE: 45 de minute
  4. BIBLIOGRAFIE:
    Curriculum Naţional – programe şcolare pentru învăţământul primar – 2014.
    Cleopatra Mihăilescu, Tudor Pițilă, Manual de Educație Civică, Partea a-II-a, Semestrul al II-lea, Editura Aramis, Bucureşti, 2016;
Etapele lecţieiConținutul învățăriiStrategii didactice
Metode și procedee
Evaluare
1.Moment organizatoricSe renunţă la preocupările străine pentru lecţia care începe. Copiii au pe bănci lucrurile necesare activității.
2.Captarea atențieiElevii privesc un șir de imagini de pe tablă. Aceștia analizează atent comportamentele celor din imagini și fiecare dintre ei își expune părerea.Conversația Explicația ExercițiulEvaluare frontală orală
3. Anunțarea subiectului lecției și a obiectivelor operaționaleAstăzi la ora de Educație civică vom discuta… Le explic elevilor faptul că, în această oră, vor realiza cât de important este să respectăm tot ce se află în jurul nostru.
Rog elevii să treacă în caietele de clasă atât titlul lecției cât și data de azi.
Conversația Explicația
4. Dirijarea învățăriiToți elevii sunt rugați să deschidă manualele de Ed. Civică la pagina 18. Acolo observăm imaginile, iar pe baza acestora purtăm discuții.
Ce credeți că este în neregulă în prima imagine? Dar în a doua?
Comparându-le, cine credeți că a greșit?
Se poate repara greșeala?
Cum trebuiau să procedeze oamenii corect?
Credeți că ar putea fi pedepsiți oarecum? Etc.
Continuăm lecția cu „ Citim și dezbatem!” , unde avem un fragment din opera „ Ce băiat!” de Octav Pancu Iași. Împreună vom analiza comportamentul băiatului și vom deduce care din gesturile sale au fost greșite. De asemenea notăm în caietele de clasă cât și pe tablă, ce sunt spațiile publice și cum trebuie să fie comportamentul nostru. Voi face acest lucru sub forma de brainstorming cu ajutorul copiilor. Îi voi ruga să copieze schema în caiete. Împreună vom observa imaginile de la exercițiul 1/19 și vom rezolva în caiete și exercițiul 2/19.
Conversația
Explicația
Demonstrația
Observația
Exercițiul
Brainstorming
Evaluare frontală orală
5. Obținerea performanțeiElevii primesc câte un cartonaș cu o situație concretă din viața reală. Fiecare trebuie să-și spună părerea în legătură cu imaginea și mesajul transmis pe cartonaș. Conversația
Explicația
Exercițiul
Evaluare frontală orală
6. Încheierea activitățiiSe fac aprecieri asupra modului în care elevii au participat și au lucrat la cerințele date. Se evidenţiază valoarea estetică a produsului finit. Fiecare elev va primi feedback din partea mea. Evaluare frontală orală

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *